Vaša operácia


ANATÓMIA PRSNÍKOV

Prsníky pozostávajú z mliečnych kanálikov a žliaz, obklopených tukovým tkanivom poskytujúcim prsníkom tvar a pevnosť.
Je dôležité uvedomiť si, že implantáty sa používajú na zväčšenie prsníkov. Samotné implantáty nemusia adekvátne pozdvihnúť prsník, korigovať účinky tehotenstva, úbytku hmotnosti alebo rozťahovania kože. Váš lekár môže počas augmentácie prsníkov navrhnúť ďalšie zákroky ako napríklad mastopexiu, ktoré pomáhajú dosiahnuť lepšie zdvihnutie prsníkov.

Spoločnosť Mentor je hrdá na kvalitu, ktorou sa vyznačujú všetky naše prsníkové implantáty, a môžete si byť istá, že za vašim rozhodnutím používať naše produkty je spoločnosť, ktorá rozumie vašim nádejám a túžbam a ktorej na vás skutočne záleží.VAŠA OPERÁCIA

Augmentácie prsníkov sa vykonáva v nemocničnej operačnej miestnosti alebo v chirurgickom centre. Zákrok sa robí v celkovej anestézii, takže budete počas celej procedúry spať. Dĺžka trvania operácie je individuálna. Váš lekár urobí rez a vytvorí kapsu v ktorej je umiestnený implantát. Keď je implantát v správnej polohe, rez sa uzavrie chirurgickými stehmi. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky a čo najrýchlejšie zotavenie, Váš chirurg s vami prediskutuje špecifické chirurgické postupy, ktoré najlepšie vyhovujú vašim individuálnym potrebám.


Možnosti rezu a umiestnenia implantátov

Druhy rezov

Zväčšenie prsníkov sa zvyčajne vykonáva pomocou jedného z troch najčastejších bežných rezov:
pod ramenom (trans-axilárne), okolo bradavky (periareolárne) alebo v oblasti prsnej ryhy (inframamárne).

 • Transaxilárny — tento rez je menej skrytý, ale môže byť dobrou voľbou pre ženy, ktoré nechcú mať žiadne jazvy na prsníkoch.
 • Periareolárny — tento rez je zvyčajne dobre skrytý, ale keďže zahŕňa aj prerezávanie prsníkového tkaniva, je spojený s vyššou pravdepodobnosťou problémov s dojčením v porovnaní s ostatnými rezmi. Rez cez tkanivo môže zvýšiť pravdepodobnosť, že dôjde k zmene citlivosti prsníkov alebo bradaviek.
 • Inframamárny — Tento rez je všeobecne menej skrytý a môže spôsobiť menšie problémy s dojčením ako periareolárny rez.

Váš chirurg vám podrobnejšie vysvetlí výhody každého rezu a pomôže vám urobiť správne rozhodnutie.

(4) Hurst, N.M. Lactation after augmentation mammoplasty. Obstet. Gynecol. 87(1):30-4.


UMIESTNENIE

Počas priebehu augmentácie prsníkov sa implantáty buď umiestnia pod prsný sval (submuskulárne), alebo na sval a pod prsné žľazy (subglandulárne).

Submuskulárne umiestnenie
Toto umiestnenie môže znížiť riziko, že vaše implantáty budú citeľné cez vašu pokožku a môže pomôcť znížiť riziko vytvrdnutia jazvového tkaniva okolo vašich implantátov. Tiež uľahčí zobrazenie prsníka počas mamografie. Možné nevýhody tejto voľby umiestnenia by mohli byť dlhšia operácia a dlhší čas potrebný na zotavenie.

Subglandulárne umiestnenie
Umiestnenie pod prsnú žľazu môže skrátiť proces augmentácie aj čas na zotavenie. Možnou nevýhodou je že okraje implantátu by mohli byť viditeľné pod kožou. Zobrazovanie počas mamografie môže byť zložitejšie, keď sú vaše implantáty umiestnené subglandulárne.

Váš chirurg vám podrobnejšie vysvetlí výhody každého umiestnenia a pomôže vám urobiť správne rozhodnutie.


VAŠE ZOTAVENIE

Zotavenie prebieha u každej ženy individuálne.
Vo všeobecnosti sa pravdepodobne budete cítiť ubolená niekoľko dní po augmentácii prsníkov. Najviac nepríjemných pocitov sa vyskytne počas prvých 24 až 72 hodín po operácii. Vaše prsníky budú opuchnuté a veľmi citlivé. Hoci u každej ženy hojenie prebieha individuálne, mali by ste byť schopná obnoviť ľahké aktivity už približne po jednom týždni. Dôležitá časť vášho zotavenia môže zahŕňať nosenie pooperačnej podprsenky alebo kompresného odevu. Tie sú navrhnuté tak, aby vám poskytli extra podporu počas liečenia. Váš lekár môže mať aj ďalšie konkrétne návrhy, ktoré vám môžu pomôcť počas zotavovania. Ak sa po operácii objavia akékoľvek problémy, kontaktujte ihneď svojho lekára.


ODPORÚČANÉ OTÁZKY KTORÉ BY STE MALI POLOŽIŤ VÁŠMU CHIRURGOVI?

 1. Ako dlho vykonávate operácie zväčšovania prsníkov?
 2. Koľko augmentácií vykonáte každý rok?
 3. Aké riziká a komplikácie sa vyskytujú pri augmentácii prsníkov?
 4. Aké sú moje možnosti pri augmentácii prsníkov?
 5. Aký tvar, veľkosť, textúra povrchu, miesto rezu a spôsob umiestnenia implantátu by boli pre mňa vhodné?
 6. Ako implantáty ovplyvnia moju schopnosť dojčiť?
 7. Ako budú asi moje prsia vyzerať s odstupom času?
 8. Môžem si pozrieť pred a po fotografie operácií ktoré ste robili?